Menu

Frits Thorsen er død

image
01. marts 2023 kl. 19:28

Mandag den 27. Februar fik klubben meddelelse om, at Frits Thorsen var afgået ved døden 71 år gammel.

Frits spillede fodbold i VB siden drengeårene og var stadig aktiv på klubbens veteranhold 64+. Frits har gennem årene påtaget sig mange forskellige funktioner i klubben, bl.a. repræsenteret VB som spiller og anfører for førsteholdet gennem mange år, træner, spillerrepræsentant i bestyrelsen, medlem af seniorudvalget, deltaget i Juletræsforeningen arbejde, var en del af teamet der tager entre m.m. når klubbens førstehold spiller hjemmekampe og som murer deltaget i renovering og vedligeholdelse af klubhuset.

Alle de opgaver Frits påtog sig, blev udført til perfektion.

Vi VB´ ere har mistet en god ven og kammerat som altid var parat til at yde en indsats for klubben.

Vores tanker går til Frits familie, hustruen Joan og børn, svigerbørn samt børnebørn.

Ære være Frits minde.

 

Vi har ikke kunne finde et billede af Frits, men har bedt om et fra idrætsarkivet. Skulle der være en som skulle ligge inde med et billede af Frits må i gerne sende det til webmaster@vejgaard-bk.dk