Menu

Jubilæum – det skal da fejres!

Fortalt af Lars Thomsen

 

100 år er en høj alder. Ikke bare endnu en fødselsdag i rækken, men et jubilæum, hvor vi markerer, at det første hele århundrede er gået for vores klub. 100 år fyldt med oplevelser, mennesker og minder siden stiftelsen, søndag den 22. november 1925.

Og både fødselsdage og jubilæer skal jo fejres. Vi har bl.a. haft et par større fejringer af klubbens 40 års fødselsdag i 1965 og 60-års fødselsdagen i 1985, men til 25-års, 50-års, 75-års og nu 100-års jubilæerne er der altid blevet lagt et ekstra lag ovenpå. For fejret er VB blevet gennem årene. På lidt forskellig vis, men alligevel med en blå tråd gennem alle jubilæumsfejringerne, som er dem vi kigger nærmere på i denne artikel.

 

Når klubhuset er for lille

I 1950 kunne vores klub fejre, at vi var kommet igennem de første 25 år. De svære opstartsår, hvor alt skal løbes i gang. Helt fra bunden.

Fejringen, som blev betegnet som en såkaldt stiftelsesfest, foregik lørdag den 18. november, hvor dagen startede ud med, at medlemmerne af VBs allerførste bestyrelse mødte op kl. 13.00 ved Vejgaard Kirke, for at mindes medstifter, og klubbens første formand, Hans Hansen, der var den første fra den oprindelige bestyrelse, som var gået bort. Daværende formand, Knud Stamhus, lagde en buket blomster på graven og udtalte mindeord om Hans.

Kl. 14.00 havde bestyrelsen inviteret til reception. Klubhuset i ”Hullet” var alt for lille til at rumme den slags festivitas, så receptionen blev afholdt på det daværende Vejgaard Rådhus (det tidligere bibliotek på Hadsundvej, som nu om dage rummer De Frivilliges Hus).

Repræsentanter fra andre klubber og fra JBU mødte op og der blev overrakt blomster og gaver. Receptionen kulminerede, da en del af VBs lidt ældre medlemmer i samlet flok trådte ind i byrådssalen og overrakte VB en sparekassebog med kr. 3.519,- som var indsamlet over en længere periode (ovennævnte billede). Pengene skulle ubeskåret gå til et nyt, og hårdt tiltrængt, klubhus.

Kl. 17.00 samledes en stor del af VBs medlemmer på det daværende Restaurant Grand i Danmarksgade, hvor den store sal næsten blev fyldt til sidste plads. Festmiddagen blev indtaget i løbet af aftenen, akkompagneret af en række taler og sange.

Én af talerne var formand Stamhus, som tog ordet for at oplyse forsamlingen om, at bestyrelsen havde indstiftet en æresmedlemsnål, og at de to første medlemmer skulle tildeles nålen denne aften. Valget havde været svært, for mange VB’ere havde ydet en kæmpe indsats i de første 25 år, herunder afdøde Hans Hansen. Valget faldt på Jens Ejnar Jensen og Jens Andreas Andersen, som under stort bifald blev udnævnt til VBs første æresmedlemmer.

Festmiddagen sluttede i øvrigt, helt i datidens ånd, af med opførelsen af en revy, hvor lokale Vejgaard-borgere stod på scenen. Mange af de toneangivende VB’ere fik et kærligt drilleri med på vejen, inden gulvet blev ryddet til dans indtil kl. 02.

En helt igennem vellykket stiftelsesfest, som bekræftede det store og gode sammenhold, der havde karakteriseret vores klubs første leveår.

 

50-års fest i Vejgaard Hallen

I 1975 faldt stiftelsesdagen 22. november på en lørdag, og jubilæumsdagen startede tidligt ud. Allerede kl. 09.00 mødte bestyrelsen op ved Vejgaard Kirke, hvor man gennemførte en kransenedlæggelse for at hædre og ære klubbens stiftere. Ingen af disse var længere i live, men klubben havde inviteret efterkommerne til kransenedlæggelse på de respektive gravsteder, hvor daværende formand Bent Jensen holdt en lille tale. En stemningsfuld og værdig optakt til en lang og dejlig jubilæumsdag.

Fra kl. 10.00 havde bestyrelsen inviteret til jubilæumsreception i klubhuset på Sofievej, som straks fra receptionens begyndelse var fyldt med gratulanter fra nær og fjern.

Mange af deltagerne i receptionen tog ordet i løbet af dagen. Den allerførste var formanden for Danmarkssamfundet i Aalborg, som overrakte VB en ny fane, som stadig anvendes den dag i dag. 

Repræsentanter for Dansk Idrætsforbund, JBU, JBU, Aalborg Kommune og de forskellige sportslige afdelinger i klubben var ligeledes på talerstolen for at hylde klubben. Eksempelvis mødte det daværende Miniput A (U10) op og gav den som sangkor foran receptionsgæsterne!

I klubhuset var der dagen igennem gæster fra stort set alle dele af klubbens dagligdag i form af andre fodboldklubber i Aalborg, skolerne i Vejgaard, Stor-Aalborgs Drengeturnering, Stadsgartneren, de politiske partier i byrådet, et par af rådmændene samt borgmester Marius Andersen m.fl.

Gaverne til klubben kunne efter receptionen opgøres til bl.a. kr. 10.000 i kontanter, 34 fodbolde, linjedommer-flag, overtræksveste, et stopur og meget andet.

Aldrig så snart receptionen var slut og klubhuset kunne lukkes af, tog en del VB’ere videre mod Vejgaard Hallen, hvor jubilæumslørdagen skulle sluttes af med et brag af en fest. Repræsentanten fra JBU var taget med videre fra receptionen, og bad også til festen om at få ordet. Denne gang for, efter indstilling fra bestyrelsen, at overrække JBUs Sølvnål til Bent Jensen, Ejnar Frederiksen, Jørn ”Saimon” Andersen og Ingvald Nielsen. Festdeltagerne kvitterede fortjent med stående bifald til disse fremtrædende VB’ere.

Borgmesteren havde valgt at gemme sin tale til aftenens fest, hvor Marius Andersen bl.a. gjorde opmærksom på, at han havde været medlem af VB i 42 år og at det derfor var helt naturligt for ham at vælge VBs fest, blandt de mange forskellige invitationer han havde modtaget til netop denne lørdag i november 1975.

En af de efterfølgende talere til festen ville nu ikke stå tilbage for borgmesterens 42 år som medlem af klubben. Som repræsentant for Vejgaard Handelsstandsforening tog frisørmester Magnus Pedersen ordet og gjorde i sin tale bl.a. opmærksom på, at han havde været med helt fra begyndelsen og altså var VB’er på 50. år!

Som det blev beskrevet i VB-Bladet og i et bestyrelsesreferat, så var det en rigtig dejlig fest med mange taler, god mad fra Vejgaard Hallen og afsluttende dans til Edgars Partyband, inden jubilæumslørdagen var blevet til søndag og en træt men glad og taknemmelig bestyrelse kunne puste ud.

 

Værdipapirer, slips og Færgemann-kunst

Jubilæumsdagen i år 2000 faldt på en onsdag, og derfor var receptionen og festen delt op – receptionen om onsdagen og festen den følgende lørdag.

Receptionen var også i år 2000 et tilløbsstykke, hvor klubhuset konstant var fyldt op fra kl. 14.00 og indtil receptionen sluttede ved 18-tiden. Rigtig mange gæster, en lang række talere og mange gode gaver. Jubilæumsfesten om lørdagen var henlagt til Bankocentrets lokaler i Aalborg Øst. Mad og drikke, taler, underholdning og dans til livemusik udgjorde også i år 2000 ingredienserne i jubilæumsfesten.

Men også et enkelt nyt element var en del af fejringen af klubbens 75-års jubilæum. Klubben havde nemlig udpeget tre forskellige grupper til ”Projekt Pengeyngel”. Sydbank havde lånt os 3 x kr. 10.000,- som blev fordelt til de tre grupper. De skulle så via forskellige initiativer i løbet af jubilæumsåret få disse penge til at vokse mest muligt.

Den første gruppe var en samling af tidligere formænd i VB. Bent Ole Kubicki, Viggo Olesen, Niels Christensen, Carsten B. Nielsen og Torben Hurup Andersen havde slået sig ind på køb og salg af værdipapirer, og det havde resulteret i et overskud på kr. 10.000,- til klubben.

Den anden gruppe var Kampagnegruppen hos Vejgaard Handelsstandsforening. De havde fået fremstillet 2 forskellige slips med VB-jubilæums-logo, som i løbet af året var blevet solgt fra S.P. Svendsen og P&P på Vejgaard Torv til kr. 100,- pr. stk. Tiltaget gav et beskedent overskud, men mange havde købt slipset og bar dette til jubilæumsreceptionen og festen.

Den tredje og sidste gruppe var pengeinstitutterne i Vejgaard, som noget usædvanligt var gået sammen om et fælles initiativ. Til daglig var de i skarp konkurrence, men for at fejre vores jubilæum havde bankdirektørerne fundet fælles fodslag. De brugte sine penge på at få kunstneren Knud Erik Færgemann til at male et klassisk Færgemann-maleri, bl.a. med et par VB-spillere på. 

Originalbilledet blev overrakt til VB af kunstneren selv til receptionen, og så var der blevet trykt 250 litografier af maleriet, som blev solgt med og uden ramme for henholdsvis kr. 975,- og kr. 275,-. Samlet set gav pengeinstitutternes fælles initiativ kr. 50.000,- i overskud, som blev overrakt til daværende formand, Kaj Schytz.

Jubilæet i år 2000 blev også anledning til udnævnelse af et nyt æresmedlem, idet Bent Ole Kubicki blev overrasket af formanden og modtog æresmedlemsnålen. Af praktiske årsager foregik udnævnelsen på den ordinære generalforsamling.

 

Old Boys-landsholdet på besøg til 100-års jubilæet

Og hermed er vi jo så nået frem til 100-års fejringen i år, som blev skudt i gang af et nyt element, som ikke tidligere er indgået i jubilæumsfestlighederne. DBUs Old Boys-landshold kiggede forbi vores anlæg fredag den 6. juni, hvor ca. 1000 tilskuere troppede op for at se en kamp mellem landsholdet og et sammensat VB-hold, med spillere som tidligere har spillet på vores førstehold. Landsholdet fik kamp til stregen, men kunne slutteligt trække sig sejrrigt ud af dysten med cifrene 2-3.

Årets jubilæumsfestligheder har dog også indeholdt en sejr! I en anden kamp i juni måned på vores hjemmebane, agerede vi træningsmodstander for AaBs 1.Divisionshold, der placerede træningskampen hos os for at hylde vores klub for de 100 år. Og hér kunne vores nyoprykkede 3. Divisionshold noget overraskende tage sejren med cifrene 2-1. Også AaB-træningskampen tiltrak mange tilskuere, som udgjorde en fed ramme om kampen.

Til november venter den traditionelle jubilæumsreception i klubhuset, som runder fejringen af for denne gang. Inden receptionen begynder, mødes FU dog ved Vejgaard Kirke, for også her ved 100-års jubilæet at hædre og ære de VB’ere, som var med til at stifte vores klub. Ved 50-års jubilæet i 1975 besluttede den daværende bestyrelse, at dette punkt skulle være forbeholdt fejringerne hvert 50. år, og det har FU altså valgt at følge op på. Mere om dette i en særskilt artikel, som sætter fokus på de allerførste VB-pionerer.

Tillykke til vores klub med jubilæet. Næste større fejring følger om 25 år, og mon ikke også 125-års jubilæet skal fejres på den ene eller anden måde?!

 

Offentliggjort 22.10.2025

Luk